Биједне добре мисли, гле, о гле вас скупа!
Надо нужна, туго рад губитка глупа
толиких милости, срдачна милино,
строгости, будности и блага тишино,
и све! Све сте ту, ал споро још; већ будне,
чврсте, ал још плашне, још иза сна, трудне
још од млаке ноћи. Све сте неспретнице,
једна иза друге тапка устопице
и од мјесечине пуне све бјежите.
"Баш сте кано овце што из тора хите,
једна, друга... па све, очи оборених,
главе потуљене, обличја сметених,
чинећ што и предња: кад та стане, стају
и оне по реду, главу постављају
њој на леђа. Чему? Тог не знаду оне".
Ја ваш пастир нисам, овце моје, о не,
други, бољи то је што узроке знаде,
онај што вам дуго, дуго ван не даде,
ал ће дат у вријеме. Само слиједите га.
Штап је његов добар.
Ја слушајућ њега,
јад вам штоно блеји знат ћу потјешити,
њему вјерно псето ја ћу уз вас бити.
Надо нужна, туго рад губитка глупа
толиких милости, срдачна милино,
строгости, будности и блага тишино,
и све! Све сте ту, ал споро још; већ будне,
чврсте, ал још плашне, још иза сна, трудне
још од млаке ноћи. Све сте неспретнице,
једна иза друге тапка устопице
и од мјесечине пуне све бјежите.
"Баш сте кано овце што из тора хите,
једна, друга... па све, очи оборених,
главе потуљене, обличја сметених,
чинећ што и предња: кад та стане, стају
и оне по реду, главу постављају
њој на леђа. Чему? Тог не знаду оне".
Ја ваш пастир нисам, овце моје, о не,
други, бољи то је што узроке знаде,
онај што вам дуго, дуго ван не даде,
ал ће дат у вријеме. Само слиједите га.
Штап је његов добар.
Ја слушајућ њега,
јад вам штоно блеји знат ћу потјешити,
њему вјерно псето ја ћу уз вас бити.
Нема коментара:
Постави коментар